helmed

Eestis tegutseb väike organisatsioon, millel nimeks Vaprushelmed. Alljärgnevalt nendest:

Missioon.
Vaprusehelmed on loodud krooniliste haigustega laste ravi toetamiseks, nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekuks. Eestis on programmiga liitunud TÜ Kliinikumi ja Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonna lapsed.
Eestisse jõudis helmeprogramm Bonni Ülikooli Kliinikumist väikese Sander Salundo abiga, kelle lugu samuti helmeste abil kee vormi sai ning kelle vaimustus helmeprojektist andis kindla teadmise, et see on vajalik ka teistele samasuguse haigusega lastele.

Vaprusehelmeste  abil saavad lapsed ja pered rääkida oma lugu: mida nad on saavutanud, mida läbi elanud ja millist vaprust sellel teel üles näidanud. Narratiivi loomine ja oma loo mõtestamine aitab vähendada kaost ja distressi, mille trauma lapsele tekitada võib.

Igale haigusdiagnoosiga lapsele antakse esimene kunstnik Laura Šmideberga poolt disainitud helmes. Vaprusehelmeste teekond algab esimese helme ja nööriga, kuhu laps saab oma nimetähtedega helmed lükkida. Mitmesugused värvilised helmed tähistavad erinevate raviperioodide ja -võtete läbimist. Helmed saab laps protseduuri läbi viiva meditsiinitöötaja käest protseduuritoas. Helmeprogrammiga liitudes saab iga osaleja juhised, milliseid helmeid ja millal jagatakse ning mis on nende tähendused. Kui ravi lõppeb, saab laps viimase helme ning sellega lõppeb ka see lugu. Kee seotakse kokku ning jääb tähistama üht rasket, kuid tähenduslikku perioodi lapse elus.

Info nende Facebook lehelt.

Järve kooli õpetajad otsustasid seekord tähistada oma pidupäeva nii, et tegime koos helmeid lastele, kellele need haiglas pikkade ja raskete protseduuride ajal  veidi rõõmu toovad.
Mõni õpetaja paljastas oma varjatud anded helmemeistrina. Igatahes oli see ettevõtmine ootamatult tore ja ilus mälestus meile kõigile.
Väike rahaline toetus läheb teele ka Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule.

Koos head teha on ütlemata tore!

Aitäh,  kallid kolleegid!
Kaia Talver