lopu69Mis eristab sind 1. klassi laspsest? Noh, tegelikult üsna palju, võrdluseks on teie kasv, vanus, silmaring ja lõpuks selle koolimaja seinte vahel ka teie läbitud teekond. Kui 1. klassi juntsu ei tea veel iga klassiukse taga naeratavat õpetajat, siis sina tead iga käiku, iga trepiastet ja iga klassiruumi. Meie kujutame ette, et sinu jaoks on see maja siin jäänud väikeseks ja küllaltki igavaks.

Sellepärast oledki jõudnud lõpusirgele ja jäänud on vaid finiši kiirendus, oled läbinud tee segaduses ja siiki ka naljaga pooleks, itsitanud viimastes tundides enda kõhu krampi, õppinud piisavalt kõvasti, et mõelnud end kapsaks ja samas löönud käega ja mõnest tunnist vehkat teinud ning muidugi tundnud gümnaasiumi õpilast iseloomustavat tunnet - ülimat väsimust terve päeva jooksul.
Nüüd on sul pinged krussis, sest tarkused peaksid olema talletatud ajusahtlitesse, et neid siis vajalikul hetkel välja võtta, aga kas nad on ikka seal?
Meie, 11. klass, kujutame eksamiteks õppimist nii: taod mata geomeetria valemeid pähe, lahendad sadu ülesandeid ja püüad iga funktsiooni graafikut meelde jätta ... sellele järgneb kirjandi kirjutamine, funktsionaalse lugemise tekstide läbi analüüsimine ja tunne, et juuksed hakkavad juba halliks minema ning lõpuks on ka teiste eksamiainete muu tohuvapohu.
Jätad meelde, unustad ära, vaatad üle, meenutad, tuubid pähe ja teed hooletusvigu - püüad neid vältida, kirjutad komad valesti- parandad need ära ja igaks juhuks kontrollid kalkulaatori peal kas 5*5 on 25 või selle õppimisega on saanud juba 26.
Soovitusi meilt: puhka vahepeal, vaata, et magad vähemalt 8 tundi - kui aega jätkub, ära väga pidutse - nii võid kõigi teadmistega ühe hetkega hüvasti jätta, pigem kontsentreeru õppimisele ja kui kõik on halvasti, siis sinust saab siiski keegi!
Kui oled jõundud eksamiteni, siis meenuta, et kõik on eksamijumalanna ees võrdsed, eksamid on samad, aga inimesed on teised. Ära väga närvi mine, klišeelik lause küll, aga võib olla rahustab, midagi ikka pähe tuleb.
Koos lõpukellaga jätad maha rutiini ja leiad end vastamisi karmi reaalsusega - enda võimetega, ära neidki ala-ega ülehinda. Kui eksamid on läbi, oled vaba kui lind, või enam vähem sama vaba, lenda kõrgele ja kaugele, panusta mängu kõik, kui midagi ei ole, proovi järele kõik, mis veel proovimata, seikle, tunne kaotust, rõõmu ja õnnestumist, sest kogemused teevad inimese tugevaks, ühesõnaga - tunne elu maitset!

11. klassi nimel
Kairi Palm