9. klasside meeliergutav väljasõit KUMU-sse ja Riigikogusse.
9. klasside eelviimane väljasõit 9. mail möödus Tallinnas, kus avastasime Eesti Kunstimuuseumit ja tegime lühikese, kuid informatiivse visiidi Riigikogusse.
Bussisõit pealinna algas juba enne seda, kui Juku isaga koolimajja jõudis. Bussijuht jättis meiega Luigetiigi juures paariks tunniks hüvasti. Sealt kõndisime juba jalgsi mööda Kadrioru parki KUMU-sse. Vasakut kätt saime näha Kadrioru Kunstimuuseumi ainulaadset arhitektuuri ja ka presidendi loss paistis viivuks, ees mundris mehed valvelseisakus. Umbes kell 10:45 alustas giid muuseumi tutvustamist, alustades esmalt hoone ja institutsiooni ajaloost ja liikudes kohe edasi Itaalia transavangardi ja Eesti ekspressionismi näituseni. Sealt edasi liikusime kolmandale korrusele, kus oli püsinäitus “Identiteedimaastikud” (Eesti kunst 1700–1945), millele järgnesid skulptuurid August Weizenbergilt, Amandus Adamsonilt ja ka 2006. aastal valminud Villu Jaanisoo ruuminstallatsioon “Kajakas”. Neljandat korrust valitsesid püsinäitused “Konfliktid ja kohandumised” (Nõukogude aja Eesti kunst 1940–1991) ja „Tulevik on tunni aja pärast“ (Eesti kunst 1990. aastatel). Viimane, viies korrus, mis tutvustas kaasaegset kunsti, oli ilmselt kõige meelierutavam ja pöörasem kogu majas. Ene-Liis Semperi ”Oaas” pani isegi mõne õpetaja kahe käega peast kinni võtma.
Kella üheks olime taas bussis ning siis juba teel Toompeale, kus õpilasi ootas pärast turvakontrolli ees suur väljakutse – Pika Hermanni torni 215 trepiastet 95 meetri kõrgusele merepinnast. Mõned minutid pärast torni otsa ronimist ja peapööritusest toibumist laiuski õpilaste jalge all suur ja lai Tallinn, inimesed all nagu sipelgad. Ülevalt oli näha kõike: Ülemistest Õismäeni, loomaaiast Kalamajani, vaid teletorn peitis end Nevski katedraali taha edukalt ära. Mõne hetke kõrgel ja kogu ilu nautinud, tuli ette võtta uus katsumus – elusalt see sama tee alla läbida, lootes, et sõber ülevalt sulle peale ei koperda. Õnneks jõudsid kõik õpilased tervelt alla tagasi ning garderoobis tuli meid vastu võtma Kohtla-Järve 1. Keskkooli vilistlane ja riigikogu liige Maris Lauri, kes tutvustas õpilastele Riigikogu hoonekompleksi ja ajalugu. Kuna parasjagu oli käimas oluline Riigikogu istung, juhatas Maris Lauri kõik Riigikogu sööklasse. Kui kõhud olid kartulist, kotletist ja jäätisest täidetud ning energiavarud laetud, suundusid õpilased istungisaali. Õpilased said hetkeks jalga puhata erinevate fraktsioonide pinkidel, samal ajal kui Maris Lauri tutvustas kõigile Riigikogus toimuvat, elu ja melu. Pärast istungisaali külastust viis Maris Lauri kõik oma fraktsiooni kabinetti, kus ta rääkis Riigikogu tööst, suhetest erinevate fraktsioonide liikmetega ja oma poliitikukarjäärist ning õpilased said ka ise esitada küsimusi. Pärast küsimuste ringi liikusid kõik juba edasi Valgesse saali, mida omal ajal kasutati istungisaalina ning kus 15. juunil 1920 võeti vastu Eesti Vabariigi esimene põhiseadus. Seal Eesti ning Poola lipu all tegid kõik ka ühise pildi. Kohe Valge saali kõrval asus Riigikogu esimeeste galerii, kus õpilased said tutvust teha kõikide endiste esimeestega. Selleks hetkeks oli Riigikogu ekskursioon lõppenud, andsime tänutäheks Maris Laurile kingituse ning sõitsime Toompealt tunnikeseks Ülemistesse Riigikogu toidust saadud energiat maha laadima.
Bussisõit tagasi koju möödus kunstiliste ja poliitiliste mõtete seltsis. Kui õpilased koolimaja ette jõudsid, olid Jukul tunnid lõppenud.
Rinaldo Šaldõbajev ja Mikolas Aaver,
9.b klassi õpilased