Prindi

kontsmess

Koolist koju jõudnud, pean kiirustama. Olen väsinud ja tahaksin vaid magada, kuid lubasin Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi Perepäeva kajastama minna. Kirun veidi kohusetunde nõudlikku häält ning asun teele. Loodus näitab oma kauneimat palet - puudele on mõne nädalaga pitsivahust kleidid õmmeldud, päike on soojade kiirtega igat värvi lilled end avama meelitanud ning murul on värskuse, mitte kärbumise värv. Kevadele ei suuda vastu panna isegi häälekaim toriseja, nii tunnen koolimaja juurde jõudes tüdimuse asemel rõõmsat ootusärevust.


AMQ00277Saaliuksest sisse astudes meenuvad mulle lasteaiapeod. Kooliüritustel on kohustuslik must- valge pingviinistiil, kuid täna puhkab silm pastelsetel toonidel, kirjudel lilledel ja liblikatel, kes tahaksid kleitidelt justkui lendu tõusta. Näib, et seda püüavad teha ka pisikesed liblikaomanikud. Väikestel jalgadel on pea võimatu kepsutamist lõpetada, sõnakuulmatuid jäsemeid ei suuda taltsutada isegi vanemate poolnaerused etteheited. Õnneks päästab lapsed täbarast olukorrast algav kontsert. Esimese etteaste sooritab julge 2. A klass. Mulle tundub, et nii rõõmsa kevadlauluga muutub aula veel päikselisemaks. Lustlikuna möödub kogu 40- minutiline kontsert. Esinevad noored naerusuised lauljad, deklameerijad ja näitlejad. Eriti palava vastuvõtu saab näidend - lavastatud jutt raamatust „Petra lood“, mis paneb muigama ka kõige tõsisema olekuga pereisa. Itsitused ja turtsatused täidavad saali suurepäraselt mängitud naljandi ajal. Kevadkontsert on väga tähtis ka esimese klassi õpilaste emade-isade jaoks. Kui esinema tipivad koolipere noorimad, tõusevad telefonikaamerad ning vanemad kuulavad uhkelt-härdunult 1.B laulu „Emale“. „Eelsoojenduse“ perepäevale lõpetab õpetajate koor maheda etteastega, millele saatebänd kõristiga veidi särtsu lisab. Töötubade juhendajad tutvustavad kiirelt oma klasse ning seejärel tekib saaliukse juurde ummik. Õnneks laguneb rahvasumm kiiresti - vaja on ju väledalt uudistama tormata!


Võrreldes aulaga on ülejäänud koolimaja harjumatult vaikne. Kolmandalt korruselt leian siiski paar poissi, kes X-boxi mängukonsooli abil mäkke ronida püüavad. Teise korruse koridori püstitatud juuksurisalongis on töötajad ametis suurtele ja väikestele neiudele lokkide keeramisega. Sööklast hoovab imelist vahvlilõhna. Sean sammud sinnapoole ning tõepoolest, enamik osalejaid on enne töötubadesse sukeldumist hõrgutavate belgia vahvlitega keha kinnitada otsustanud. „Vahepeal on päris pingeline olukord.“ tõdeb kokk. Pole ka ime - maasikate, mustikate, vahukoore ja siirupiga kaunistatud vahvlid näevad lausa üleloomulikult maitsvad välja. Kõhud täis, asutakse tegutsema ning poole tunni pärast on koridorid täis vanemaid järel vedavaid õhinas lapsi. Otsustada, kuhu järgmisena minna, on raske, sest tubade valik on lai. Külalised saavad paelu punuda, kive värvida, voltida, näpunukke meisterdada, X-boxiga mängida, keemiakatseid teha, suhkrumassist kujukesi voolida, freesmasinaga graveerida, virtuaalreaalsust katsetada ja mälumänge mängida. „Olen käinud suhkrumassi voolimas, sööklas, joonistasin kividele ja ... rohkem ei mäleta.“ loetleb külaline Kristo. „Kõik meeldis!“ ei suuda poiss lemmikut valida. Osavad näomaalijad muudavad lapsed vastavalt soovile ämblikmeheks, ükssarvikuks, Hello Kittyks või muuks tegelaseks. Ilusat soengut ootavad juuksuritoolis nii neiud kui noormehed. Moetundlikud poisid lasevad viimaste trendide kohaselt juuksed šikki soengusse sättida. Kava silmitsedes tekitas minus kõige suuremat huvi näpunuku meisterdamine. Töötoas saab iga osaleja endale pisikese heleroosa jänese valmistada. Küsimuse peale, kust nuku valmistamiseks vajalik riie ja vahtplast pärit on, vastab juhendaja Lisette-Liise Lilleorg naerdes, et õpilasesinduse varudest. „Jänku valmistamine on väga lihtne - õppisin selle ise põhimõtteliselt koha peal ära,“ selgitab neiu. „Esimese klassi juntsu saab hakkama!“ on ta laste näpuosavuse suhtes optimistlik.

tootoad

Käsitööd saab harjutada kondiitriklassis, kus juhendajad õpetavad valmistama kauneid ja magusaid pardikesi, lepatriinusid ja roosiõisi. Lapsevanem Gerdal on töötubade seas lemmik juba välja kujunenud: „Käisime keemia töötoas, Xboxi juures ja nüüd katsetame virtuaalreaalsust. Kõige rohkem meeldis mulle keemiaklass. Minu meelest on äge, et väikestel on võimalus osaleda ning see innustab neid keemiaga tegelema!“. Keemia töötuba osutus külastajate seas tõesti populaarseks, piiratud kohtade arv täitus paari päevaga. Juhendaja Anna arvates peitub menu põhjus osalejate vabades kätes. „Lapsed võivad siin ise kõiki katseid proovida. Mõningaid demonstreerivad abilised, kuid nad saavad tekitada sadet, värve ja tulemust katsuda.“ Töötoa programm on mitmekesine: „Algul on meil väike fireshow, seejärel katse „Vahtmadu“, siis teeme keemilise vikerkaare ja valmistame hõbemagneteid.“ Pean alla suruma soovi õhtu lõpuni keemiaklassi jääda. Naeruhõiked ja lõbus sagin meelitavad mind siiski koridoris liikuvasse lilleaeda tagasi.


Ehkki kilked kõlavad üle terve koolimaja, on sel perepäeval vähem rahvast kui varasematel sarnastel üritustel. Päeva ühe peakorraldaja Vaili Viirlaidi sõnul võib põhjuseks olla nädalalõpp ja ilus ilm. „Registreerunute arv oli päris suur, aga on väga kena, et paljud pered andsid muutunud plaanidest varakult teada.“ on huvijuht vanematele tänulik. „Meie jaoks pole oluline, kui suur see rahvamass on. Täna on kohal just need pered, kes siin olema peavad!“ Töötubade ideede leidmine on huvijuhi sõnul puhas meeskonnatöö. Mitmed õpitoad, näiteks Xboxiga mängimine, virtuaalreaalsuse katsetamine ning kondiitriklass on välja pakutud hoopis pikaaegse koostööpartneri TalTech Virumaa Kolledži ning Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse Jõhvi õppekoha poolt.
Suure ürituse korraldamine nõuab kiiret kohanemisvõimet ja külma närvi: „Täna selgus ühe töötoa ärajäämine, nii et pidime asjad ruttu ümber korraldama. See kõik näitab meeskonna tugevust!“ on huvijuht oma tiimi üle uhke. „Kõik oleneb sellest, kui palju sa noori usaldad!“ avaldab ta eduka töö saladuse.
Teel kooli tõrjusin väsimust, kuid kodu poole sammudes - pigem keksides - ei suuda ma halba tuju isegi kujutleda. Värvide, lillede ja liblikate virrvarris on võimatu mossitada ning nende omanike etteastete ajal hiilis heldinud naeratus sihikindlalt suule. Veel rohkem energiat sain koridoris kõlavatest naerukilgetest. Kevadväsimus on täies hoos, kuid parim retsept on perega lõbutsemine. Tõestuseks on perepäeva pildigalerii!

Elisabeth Viil, 11. SR