kyltund
14.märtsil, emakeelepäeval toimus järjekordne e-külalistund 4.A klassis ja seda juba järjekorras seitsmes. Seekord seati tunni teemaks „Meie salakeel rokib!“ Külalisõpetajaks oli Eesti Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl Martin Sinijärv.
Tunni õpieesmärgiks oli õppida mõtestama eesti keele väärtust ning teadvustada, et keel uueneb pidevalt, et igaüks saab olla ise keeleuuendaja rollis. Õpilane teab, kuidas teha eesti haikut.  Tõdesime koos, et ühel väikeriigil nagu Eesti on oma keel, mis on elujõuline ja pidevalt arenev. See on üsna eriline nähtus. Saime teada ka alles keelde tulnud uusi sõnu.
Näiteks:
juttur   - jutuvestja
lüüme    - läbipaistev
jõutama  - edendama, hoogu andma
lumepõlv - lumine talveaeg
Külalisõpetaja arutles selle üle, et ühe keele sees on justkui mitu keelt ja kuidas on nii, et siiski kõik eestlased oskavad nö seda eesti keel, millest kõik aru saavad.
“Kon tan sann om?”  -  “Kus siin saun on?” (Võru murre)
Koos uuendasime ka sõnu. Meil toimus UUDISSÕNADE VÕISTLUS. Edasi alustasime eesti haiku kirjutamist. Eesti haikus on silpide arvuks 4+6+4.
Huvitav oli EMOTIKONIDE “TÕLKIMINE” eesti keelde.
Õpilased valisid  näiteks 1-2 emotikoni, mille  joonistasid paberile. Seejärel mõtlesid nad välja, mis tunnet see emotikon väljendab ja kirjutasid joonistuse alla nime. Edastasime ka  külalisõpetajale Youtube'i vestlusaknasse küsimusi, millele Karl Martin Sinijärv ülekande jooksul vastas.Tunni lõpus andsid lapsed tagasisidet käemärkide abil.

Kokkuvõtteks: Tunni teema oli väga huvitav. Külalisõpetaja otseülekanne meeldis väga. Osalesin kõigis õppetegevustes.

Ülla Toomjärv