leiutajad
Septembri lõpus tegi klassijuhataja Maarika Virkunen mulle ja Rainerile ettepaneku osaleda õpilasleiutajate riiklikul konkursil. Pidasime õpetajaga nõu ja leidsime, et meie 11. klassis kaitstud praktiline töö „Aardelaegas“ vastab leiutisele esitatavatele tingimustele. Oluline oli välja tuua lahendust vajav probleem, selle lahendus ning lahenduse tööpõhimõte. 
 
Meie arvates on kaasaegse kooli probleemiks õpilaste vähene liikuvus. Konstrueeritud aardelaeka kasutamine võimaldab muuta igapäevase õppetöö huvitavamaks ja lõbusamaks, tõstab õpilaste liikumisaktiivsust ning arendab meeskonnatööoskust.
Laeka ehitamisel lähtusime järgnevatest põhimõtetest: kompaktsus, vastupidavus, võimalus kinnitada elektroonikaelemente ja lihtne teostatavus. Kaalusime erinevaid variante, kuid põhjaliku analüüsi tulemusena otsustasime ehitada aardelaeka vanast arvutikorpusest ning hea väljanägemise loomiseks katta see vineerplaatidega. Laeka esiküljele kinnitasime Raspberry Pi koos puutetundliku ekraaniga, LED-lambi, mis muudab vastavalt vastuse õigsusele värvust ning luku, mis avaneb õige parooli sisestamisel puutetundlikult ekraanilt. Laeka põhja kinnitasime fotokaamera, mis teeb avajast foto ja salvestab selle. Atraktiivsuse lisamiseks panime laeka põhja sinise tooniga plastikust aluse koos erinevate värvidega LED-lampide ribaga,  mida on võimalik puldiga juhtida ning muuta selle värvust sõltuvalt meeleolust või sündmusest.
Testisime mängu kevadel nii Virumaa kolledži tehnikalaagris kui ka meie kooli 8. klassi õpilaste seas. Tulemused näitasid, et ehitatud nutikas aardelaegas pakub õpilastele huvi, nad olid aktiivses liikumises, ülesandeid lahendati põnevusega ning igapäevasesse õppeprotsessi toodi vaheldust.
 
Novembri lõpus saime Raineriga kutse ETAG-i poolt TalTech Mektorys korraldatavale õpilasleiutajate riikliku konkursi tulemuste väljakuulutamisele, kus päevajuhiks oli energiline ja humoorikas Margus Saar. Hiljem saadeti ka ettepanek tutvustada meie projekti kõigile kohalolijatele. 
 
5. detsembri varahommikul startisime Raineriga Tallinna poole. Sinna sõites olime rõõmsad, aimates, et mingi auhinnaline koht on meile garanteerinud. Selliseks rõõmustamiseks oli alust, sest varasemalt oli meilt küsitud pangakonto numbrit. Kohale jõudes olime ärevil nii eesseisva esinemise kui ka autasustamise pärast. Meil paluti aardelaegas kõikidele vaatamiseks välja panna. Õnnestunud esinemisest andis märku saalisviibijate tugev aplaus. Sellest hetkest tundsime end juba pingevabalt. Autasustamisel oli suur au, et meie leiutise märkisid ära nii Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kui ka AHHAA keskus. AHHAA keskuse esindaja tõi esile meie leiutise praktilisuse ning selle, et aardelaegas oli oma kätega valmis ehitatud. Peale autasutamise lõppu üllatas meid ERR võtterühm, kes soovis aardelaeka kohta rohkem teada saada. 
Kokku esitati konkursile 739 leiutist üle Eesti. Meil Raineriga oli väga uhke tunne saada ainukesena 10.-12. klassi vanuserühmas õpilasleiutajate riikliku konkursi preemia. 
 
Martin Roosileht, 12R klassi õpilane
 

Leia meid

Meil on lehel 75 külalist ja 0 liiget