soomusrong

Meil, 8.b klassi õpilastel, oli tore võimalus külastada Jõhvis peatuvat soomusrongi näitust. Tegu on soomusrongi nr.7 Wabadus koopiaga. Sellel rongil on jäljendid soomusrongi viiest tähtsamast osast: meditsiini-, suurtüki-, kuulipilduja- ning dessantvagunist ja muidugi vedurist, milleta ka kõige võimsam rong ei liiguks millimeetritki. 
 
Igas vagunis oli Eesti Vabadussõja perioodil tehtud pilte, mõned sellest ajast säilinud esemeid ning palju seda aega tutvustavaid tekste. Giid tegi meile väga huvitava ekskursiooni, mille käigus õppisime palju uut. Näiteks paljud meist ei teadnud enne soomusrongidest midagi ning peaaegu kõigile oli üllatuseks see, miks sanitaarvagun oli väljaspoolt valge, kui kõik teised vagunid olid kaitsevärvi: nimelt tollal veel osutati vaenlase vastu nii palju austust, et seda vagunit ei tulistatud, kuna seal asusid haiged ja vigastada saanud mehed koos halastajaõdedega. Samuti õppisime, et 20. sajandi alguses olid soomusrongid ühed kõige võimsamad relvad ja tihtipeale lõhkusid vaenlased raudteid nende takistamiseks. Sellest oli tingitud soomusrongi kindel vagunite järjekord, kus vedur ei olnud kunagi esiotsas, ja mis aja jooksul muutus täiuslikumaks. 
Lisaks soomusrong nr. 7 „Wabadus” vedurile ja vagunitele sai näha ka soomusauto Estonia koopiat, mis oli samuti tollel ajaperioodil võimas relv, kuid muidugi tänapäevase sõjatehnikaga ei saa seda võrrelda. 
Me jäime  45-minutilise ekskursiooniga väga rahule. Kui vähegi võimalik, siis miks mitte külastada seda Eesti Sõjamuuseumi näitust, mis on tulnud meile siia lausa koju kätte, seda enam, et see on tasuta. Näitus avardab kindlasti silmaringi ja maalib parema ettekujutuse soomusrongidest ja Eesti Vabadussõjast. 
 
 
Kerttu-Liis Soosalu, 
8.b klassi õpilane

Juhtkond tunnustab

Leia meid

Meil on lehel 131 külalist ja 0 liiget