emp

Eestlastel on oma salakeel – hindamatu aare, mida hoida ja kaitsta. Eesti keele kõnelejaid on küll vähe, aga seda unikaalsem, armsam, olulisem see keel oskajatele on.

14. märtsil tähistasime emakeelepäeva, aga enne seda pühendasime terve nädala tavapärasest suuremat tähelepanu eesti keelele. Kuigi koolimaja on kõledalt tühi ja õpilased kodudes üksteisest eemal, oli traditsioonilise eesti keele nädala raames tegevusi küllaga. Sel korral seadsime eesmärgiks võimalikult palju avardada laste silmaringi ning teadmisi eesti keele, kuulsate eestlaste ning Eestimaa kohta. Vastavalt õpilaste eale sai kogu koolipere erinevaid ülesandeid: lahendati ristsõnu, kirjutati ära- ja õigekirja, maadeldi viktoriiniküsimustega, kuulati Eesti Keele Instituudi keelekilde. Lisaks sellele kirjutasid õpilased eesti rahvajuttude põhjal ümberjutustusi ning panid end proovile omaloominguliste katsetustega. Kogusime kokku väga vahvad tööd, mis nüüd ootavad kooli lugemissaalis uudistajaid.

emp2

Loomulikult, nagu traditsiooniks on saanud, kutsusime igast klassist parima eesti keele tundja kirjandus-kohvikklubisse KiKo. Seekord ikka teisiti: virtuaalselt, ZOOMi vahendusel  kuulasid kikolased klubisse kutsutud külalist Piret Pääri, tuntud jutuvestjat. Sellelt kohtumiselt jäid meelde kullateraga lood, mis annavad mõtteainet tükiks ajaks. Juttu jätkus ja kikolastel küsimusi külalisele ka.
Kohtumise võtsid kenasti kokku õpilased:

„Piret Päär oskas väga põnevalt oma häält kasutada. „Õnnesärgi leidmine“ oli minu lemmiklugu,“ meenutas Lotte.

Edanal oli kohtumiselt kaasa võtta väga palju positiivseid emotsioone: „Piret Päär on tõeline jutuvestja, kes elabki muinasjuttudes, seda on tema lugudest tunda, aga ta ei ole unustanud ka reaalsust.“

Kaidi võttis igast jutustatud loost kaasa midagi õpetlikku.

Ka kunstiõpetuse tundides mõtlesid lapsed eesti keelele ja nii valmisidki luuletustele illustratsioonid, sirkliga konstrueeritud tähed, popkunsti abil praeguse aja tähtsaim sõna HOIA, legoklotsidest eestikeelsed sõnad.
Aitäh õpilastele, kes kõikidest ettevõtmistest hoolega osa võtsid, suur tänu õpetajatele, kes lastele vahvaid ülesandeid jagasid!

ekp1

Traditsiooniline  keelenädal sai läbi, aga ilusale eneseväljendusele pöörame oma kooliseinte vahel endiselt tähelepanu. Nõustugem kirjanik K.M.Sinijärvega: „ Meie salakeel rokib.“

Ilme Hallik,
eesti keele ja kirjanduse õpetaja

Juhtkond tunnustab