1     

Kui ma 10 aastat tagasi 2011. aasta augusti esimestel päevadel Järve Gümnaasiumi tööle asusin kohtasin õppekorpuse 2. korrusel kauaaegset inglise keele õpetajat Juhan Valgoja. Ta oli augusti algul õpetajate sügava puhkuse ajal millegipärast koolis käimas. Mäletan siiani tema sõnu: „Et siis julgesite võtta vastutuse, jah? Eks siis paistab, kas olete rohkem majandusinimene või õppetöö inimene.“ Sellise pilguga siis vaadati siin majas direktoreid… Meie vestlusest selgus, et temal oli just saanud täis 41 aastat staaži selles koolis. Sel hetkel olin mina täpselt 41-aastane. Sel päeval kohtusid koolimajas kogemus ja julgus … 

See vestlus jäi mulle meelde, sest mõtlesin, et tahaksin ikka olla nii majandusinimene kui ka õppetöö inimene. Seda enam, et olin just vaadanud õppekorpuses kõigi nelja korruse poiste ja tüdrukute tualettruume, kus kabiinide uksed kas olid täiesti puudu või eest kukkumas ja prill-lauad puudusid 80% ulatuses. Samuti teadsin, et 1. augustil anti mulle üle kooli dokumentatsioon, kus kõige uuemad Järve Gümnaasiumis sel hetkel kehtivad dokumendid olid aastast 2007 ehk juba neli aastat vanad, vanemad aga möödunud sajandist. Arengukava ja nii mõnedki dokumendid olid täiesti puudu. Tööpõld tundus lõputu. Igatahes otsustasin tookord, et olen nii majandus- kui ka õppetöö inimene.
 
Hakkasime pihta – kõigega korraga. Vaatasime tegemata asju, tegime päevakajalisi asju, suutsime käigu pealt ka tulevikku vaadata, unistada ja planeerida. Meeletu tempo oli. Aga hea tunne oli ka – teha midagi millel on tähendus ja väärtus - teha seda kõike Järve Gümnaasiumi/Järve Kooli õpilaste jaoks.
Kui nüüd tagasi vaadata, siis õppetöö osas meenub väga palju toredaid üritusi, palju nutikaid vilistlasi, kuhjaga õpilaste saavutustega seotud rõõmsaid hetki, mil oli tõesti uhke tunne olla selle kooli direktor. Oli palju digiteemat, lõimingut, eesti keele lisatunde, ettevõtlikkust ja igal aastal 280 üritust 175 koolipäeva jooksul. 
 
Vaatan koolimaja, mille 80% kabinettidest on saanud uue näo, lisaks üldruumid – kõik tualetid, võimla, koridorid, peeglisaal, 1.korruse fuajee, mõlemad arvutiklassid, HEV-õpilaste ruumid, ujula, staadion, raamatukogu, õpetajate tuba, katused, täiesti uus interneti võrk jne. Maja on muutunud õdusamaks, värvilisemaks, meeleolukamaks.
 
Muidugi on hea meel, et viimase aja kaks suuremat probleemi on samuti peaaegu jõudnud lahendusteni – pärast seda kui kool tellis 2019 detsembris koolihoonele ekspertiisi, mis osutus üsna masendavaks, on kooli pidaja andnud välja veksli ehitada uus koolihoone. Loodetavasti realiseerub see unistus järgmise 4-5 aastaga. 
 
Ja teine teema – õpilased, kelle kodune keel pole eesti keel, hakkavad juba septembris 2021 saama haridusministeeriumilt konkreetset lisatoetust. Need kaks teemat olid mul kaasas nagu pidev peavalu kõik kümme aastat. Täna on mõlema probleemi lahendused juba käega katsuda. Juba praegu on Järve Koolis õpilasi toetamas psühholoog, logopeed, sotsiaalpedagoogid, HEV-koordinaator ja tundides abis viis abiõpetajat. Üheksa tugispetsialisti varasema ühe asemel – see kõlab päris hästi.
 
Minust jääb Järve Kooli üks ilus mõte. Viimased 9 aastat on nii gümnaasiumis kui ka põhikoolis kehtinud moto „Õppimine on ettenägelike privileeg“. See on tegelikult olnud minu enda moto. Kui 2012 talvel oli meil kooli moto konkurss, siis lisasin selle enda poolt valikusse. Moto autor ei olnud teada. Ja huvitaval kombel hääletasid selle poolt üksmeelselt nii õpetajad ja õpilased kui ka hoolekogu. Kui 2019 kevadel oli uus moto konkurss põhikooli jaoks, siis kordus sama. Taas võitis ülekaalukalt seesama juba tuttav moto. Õppimine on meie majas kõigile huvigruppidele endiselt oluline. Mul on hea meel, et see alati tulevikku vaatav lause võitis. See sobis ka meie õppimiskallakuga kooli sisuga. Mina olen kogu aeg otsinud põnevaid asju, olnud uudishimulik ja õppinud uusi asju. Ikka selleks, et olla kursis, näha kaugemale ja olla valmis uuteks arenguteks ja valikuteks. Et mitte maha magada uusi võimalusi, mis kogu kooli arendaksid. Juba kuu aja pärast lõpetan PARE programmi Personalijuht 2.0, mis annab mulle veel ühe täiesti uue eriala. Selle kõrvalt õpin ka pikal äri-inglise keele kursusel. 
 
Asun 17. mail tööle haridus- ja teadusministeeriumis uue lootusega teha kõik, et kõigil õpilastel Eestis oleks võimalikult hea eesti keele oskus, mis avab uksi ja annab võimalusi heaks hariduseks ning karjääriks läbi kogu elu. Mind ootavad jälle uus õppimine ja uued oskused, uus vastutus ja uus põnevus. Põnev!
 
Hea tunne on täna vaadata tagasi viimasele kümnele aastale. Aitäh kõigile neile, kes vaatasid koos minuga koos kümme aastat  nn kooli suurt pilti, mõtlesid kaasa kuidas kooli aina paremaks teha nii majanduslikult kui ka õppetöö osas ja püsisid selles meeletus tempos kaasas. 
Aitäh õpilastele ja lapsevanematele, kes uute olude ja COVID-19 kiuste lõpetavad edukalt käesoleva õppeaasta! Olen teie üle väga uhke!
 
Toredat õppeaasta lõppu ja küllap me kohtume veel!
 
Anne Endjärv
K-Järve Järve Gümnaasiumi ja Järve Kooli direktor 2011-2021

Juhtkond tunnustab

Leia meid

Meil on lehel 194 külalist ja 0 liiget