teadus

08.-12.11.21 toimus Järve Koolis mitmeid põnevaid ettevõtmisi. II  ja III klassi lapsed osalesid kolmel päeval Rakett69 õpihuvilaagris, mis toimus meie koolis sellel õppeaastal juba kuuendat korda.

Õpihuvilaagrite eesmärk on õpimotivatsiooni ja vaimse tervise turgutamine ning üldpädevuste ja ainevaldkondade vastu huvi kujundamise toetamine. Rakett69 õpihuvilaager on sisuliselt suunatud loodusteaduste, matemaatika ja tehnoloogiapädevuse kujundamisele. Laager andis lastele võimaluse end paremini tundma õppida ja avastada oma erinevaid külgi, harjutada ajasurve ja pingeolukorraga hakkama saamist ning suhtlust meeskonnakaaslastega tavapärasest erinevas võtmes.Võistlusmoment ja meeskonnatöö annavad lastele lisamotivatsiooni edukalt ülesandeid lahendada. Kogeti nii võidurõõmu kui ka kaotusvalu. Iga päeva lõpus analüüsiti läbi päev ja ülesanded, arutleti, missugused olid õiged ülesannete lahenduskäigud ja kuidas meeskonnaga hakkama saadi.

Ka teiste klasside õpilased said osa Rakett69-st. Esimeste klasside lapsed ehitasid klassijuhatajate juhendamisel periskoobi, mille külge oli vaja kinnitada patareiga ühendatud led-pirnid, et näha ja loendada lepatriinusid, mis olid peidetud pimedasse kasti. Kasti pääses läbi pisikese augu, millest mahtus läbi vaid laste valmistatud periskoobiga.

8.a klassi õpilasid ehitasid klassijuhataja Ülla Toomjärve juhtimisel gruppides autonoomsed vilesüsteemid. Pärast seda toimus võistlus, kus ükski õpilane ei tohtinud ise vilet puhuda ega muul viisil vilistada. Põnevust oli palju. Vile ehitamist oli vaatamas ka füüsikaõpetaja Toivo Toikka. Kõige põnevam oli lõpp, kui kõik kolm võistkonda demonstreerisid vilet.  Kõige pikem iseseisvalt vilisev vile kestis tervelt  45 sekundit. Selle vile meisterdasid Jegor, Milena, Marcus, Kristo ja Artur.

6.b klass sai matemaatikatunnis end proovile panna kujundi suurendamise ülesandes. Kujundite mõõtmine, arvutamine ja papist raketi väljalõikamine oli paras pähkel ja tekitas palju elevust. Võistlus oli tasavägine, kuid kiiremateks osutusid Jette, Marju, Daria ja Emilia.
5.-6. klassid külastasid TalTech Virumaa Kolledžit. 5. klassid said keemialaboris piimast plastikut teha ning 6. klassid panid ennast proovile releeauto konstrueerimises.

Teadusnädal lõppes algklasside jaoks suure pauguga. Külla tuli teadusteater Kolm Põrsakest. Lapsed said ise katsetada, kuidas teha nii, et muna kõrgelt kukkudes terveks jääks. Keeruline ülesanne õnnestus ainult kahel võistkonnal. Esinemise teises pooles sai nautida vaatemängulisi katseid, milleks kasutati muuhulgas vedelat lämmastikku ja kuiva jääd.

Loodame, et antud teemanädal suurendas õpilaste huvi teaduse vastu! Vaata teadusnädala pilte galeriist .

Järve Kooli õpetajad

Juhtkond tunnustab