keelek

5.- 7. jaanuarini 2022 toimus Järve Koolis esimest korda eesti keele laager muu kodukeelega õpilastele. Vajadus tekkis sellest, et paljudel õpilastel pole pärast koolitunde kusagil mujal võimalust eesti keeles rääkida. Abiks laagrit korraldamas oli kuus eesti kodukeelega õpilast, kes kandsid austavat nimetust - mentor. Nii kogunes kokku 32 vahvat ja aktiivset 1.- 8.klassi õpilast  vaheajal toimuvasse laagrisse.

Iga hommik algas keelekohvikuga. Esimesel päeval olid „kohvikus“ sõnasedelid levinumate vestlusteemadega ning püüti meelde tuletada kõik sõnad, mis selle teemaga haakusid. Seejärel moodustati lauseid, nii tõsiseid kui ka lõbusaid. Pärast keelekohvikut sai laulumängude saatel liikuda, tantsida ja kaasa laulda. Rõõm oli näha, et laulud „Kui sul tuju hea“ ja „Bugi“ meeldisid lastele ning sõnad jäid kergesti pähe.
Seejärel  sai grupitööna osaleda viktoriinis „Kas tunned hääli?“ Mõni hääl tundus nii tuttav, aga sõna eesti keeles meelde ei tulnud. Rühmas arutledes leiti õige sõna. Järgmiseks suuremaks ülesandeks oli riimuvate sõnade abil luuletuste kirjutamine. Grupijuht tõmbas pakist vähemalt kuus sõna, mida tuli luuletuses kasutada. Moodustati nelikud, kes läksid  laagripesadesse omaloomingut ette valmistama. Kui luuletus valmis, sai rühm aulas ilmekalt oma vaimusünnitised ette kanda. Väike valik nendest:

Mutt kõnnib rõõmsalt hundiga,
nad lõikelauda otsivad.
Kuid lõikelaud on ufo käes,
ei saa nad üle sellest mäest.

Akna peal sädelevad jäälilled,
akna taga liiguvad pilved.
Lumi keerleb kalliskividena õhus
Ja langeb maapinnale.

Taevas lendas nõid,
meile midagi teha ei või.
Välja läks lülitit,
kukkus nõid küliti.
Oleme nüüd rõõmsad kõik-
see on meie võit!

Laual arvutil on hiir,
tuppa tungib päiksekiir.
Mind ei lasta internetti,
tunnen end kui pandud ketti.

Meil on peres armastus,
igal ühel ema- isa kallistus.
Vahepeal ka väike tüli,
meie majja tuli.

Õpilased tõdesid päeva lõpuks, et luuletamine on vahva ja korraldajad pidid uhkusega tunnistama, et meie õpilased on luuletajad! Nii see esimene meeleolukas päev lõppes.

Teine päev algas järjekordse keelekohvikuga. Seekord sai oma grupiga tahvelarvutist vaadata ettevalmistatud naljakaid pilte ning vastata küsimustele, mis on pildil naljakat, kirjeldada seda ning üksteiselt uurida, kas on kellelgi samamoodi juhtunud. Seda tegevust ilmestasid naeruturtsakud ning itsitused, hea tuju oli garanteeritud ning jutt jooksis ladusalt. Pärast  laua taga istumist sai selga sirutatud ning laulumängud „Me lähme rukist lõikama“ ning „Mul on üks tore tädi“ kutsusid kõiki kaasa laulma ja liikuma. Mängu kaudu sai nii mõnigi uus sõna jälle selgeks ning õpilased muutusid julgemaks eestikeelsete lausete moodustamisel. Viktoriinis „Kas tunned hääli?“ teritati kõrvu ning leiti sobivaid eestikeelseid sõnu. Grupid tegid oma tööd vaikuses, et mitte teistele vastuseid reeta.
Teise päeva kõige suurem ülesanne oli väljamõeldud luuletusele leida viis ja rütm ning kandis väärikat nime „Luuletusest lauluni“. Tänu kahele muusikaõpetajale, Mairile ja Pillele, leidis iga grupp just talle sobiva meloodia. Sai harjutatud ja proovitud ja lihvitud oma laulu, ikka selleks, et kolmandal päeval kontserdil särada.

keelek2

Ka kolmas laagripäev algas keelekohvikuga, teemaks olid seekord naljakad videod. Läbi nalja ja naeru vesteldi üksteisega juba vabalt eesti keeles, kommenteerides ning vesteldes videote üle. Seejärel toimusid vahvad ühismängud, sai liikuda ning sõpradega arutada oma pikkuse, vanuse, meie koolis õpitud aastate üle. Lauamänge mängides tuli meelde tuletada eesti keeles nimisõnad, omadussõnad ning tegusõnad. Ja siis algaski ettevalmistus kontserdiks. „Luuletusest lauluni“ sai lõpuks lavale. Õpilased olid  uhked ja kaunid oma laule ette kandes. Pealtvaatajatele tundus üks laul ilusam kui teine. Aplaus kestis pikalt ega tahtnud raugeda. Lapsed olid tõsiselt vaeva näinud ja oma etteastetega suurepäraselt hakkama saanud. Õnneks kontsert ka jäädvustati ning peagi saavad kõik meie tegemistest osa. Pilte laagrielust näeb juba praegu siit:

Iga laagripäeva lõpus toimus päeva lõpetamine ja lõpuring. Lapsed ütlesid, et neile meeldis laagris rühmaöö, meeldis luuletusi teha, meeldis laval laulda, meeldis keelekohvik, meeldisid ühismängud ja lauamänge koos mängida. Mõni laps märkis ära, et leidis uusi sõpru. Mõni ütles, et KÕIK meeldis. Korraldajad omakorda tänavad õpilasi selle eest, et nad olid väga aktiivsed, osavõtlikud, leidlikud, loovad. Tänu neile sai meie laager teoks. Suur aitäh!

Laagri korraldajad Pille, Triinu, Mairi ja Maaris
Kirja pani Maaris