messtiim3 
Alates käesoleva õppeaasta septembrist on Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi 24 õpilast 3.-9. klassini osalenud projektis  "Üks päev ettevõtjana".
Läbinud koolitused, osalenud ettevõtetes töövarjupäeval, esitanud liftikõnesid ning saanud teada, mida tähendab olla ettevõtja...
Olles valmis kehastuma ettevõtjateks, toimus eelmise nädala kolmapäeval, 06.12.2017 Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi fuajees mess . Kogu kooliperel ja koolikülastajatel oli võimalus saada infot kohale tulnud ettevõtete teenuse või toodete kohta.  Kuidas neil läks, ilusa ülevaate tegi Reet Kukk , kes  oma klassiga oli üks messikülastajatest . Siinkohal suur-suur tänu kõigile messikülastajatele, kes sel päeval andsid hakkajatele ettevõtjatele võimaluse ennast proovile panna, sest juba järgmisel nädala esmaspäeval , 18.12.2017 toimub projekti finaalmess  Jõhvi kaubanduskeskuses Jewe, millega pidulikult tõmmatakse projektile joon alla. 
Kuidas toimus kujunemine ettevõtjaks projekti „Üks päev ettevõtjana“ raames?
Ettevõtliku koolina haaras Kohtla-Järve Järve Gümnaasium kinni võimalusest osaleda projektis" Üks päev ettevõtjana". Soov teha koostööd kohalike ettevõtetega täitus ja tõi kaasa põnevaid üllatusi. 
Ettevõtete valik hakkas hargnema läbi lapsevanemate, põnev oli teadvustada, et Järve Gümnaasiumis on nii koostööaldis lapsevanemad, kes kui ise ei saanud osaleda, andsid niidiotsi järgmisteks sammudeks ja nii kujuneski lõpuks põnev projektivõrgustik. 
Septembrist alanud ettevõtjate otsingud kandsid vilja ja leidsid kinnitust  16.10.2017, kui osalesime Kiviõli I Keskkoolis toimunul avaseminaril. 
 
Lisette Liise Lilleorg: 16. oktoobril toimus Kiviõli I Keskkoolis ettevõtluspäeva "Üks päev ettevõtjana" avaseminar. Sellest projektist sain teada huvijuht Vaili käest, kes on käesoleva projekti koolipoolne koordinaator.  Projekt tundus väga huvitav ja tahtsin sellest osa võtta. Avaseminarile kohale jõudes saime igaüks valida endale meelepärase ettevõtte. Meie koostööpartneriks sai Maksu- ja Tolliamet. Avaseminaril saime rohkem teada, mis meid ees ootab. Tegime erinevaid ülesandeid, mis aitasid meil rohkem aimu saada ettevõtlusest. Meid ootas ees webinarina meediakoolitus, messikoolitus, töövarjupäev ja ettevõtete mess koolides. Samuti peab iga tiim tegema ettevõttest video. Kokkuvõttes oli tore päev ja ootame juba huviga järgmisi ülesandeid.
 
Reimo Nurm: Mina sain infot selle projekti kohta õpetajalt ja oma emalt. Ma soovin osaleda, sest see tundub huvitav. Avaseminarilt sain teada paljude teste ettevõtete kohta. Mina esindan ettevõtet nimega Korsten Puhtaks OÜ. Meid ootab meeskonnaga eest põnev katsumus ja ka õppimist.
 
Avaseminaril  moodustusid alljärgnevad tiimid ja pandi paika tiimijuhid: 
HoneyWolf OÜ - ettevõtja Julia Volkova, tiimijuht Darja Gužovskaja ja tiimikaaslased: Dave Martin Tammets, Nojus Kastritski, Anton Volkov, Erik Safonov,  Diana Tammets,  
messitiim6
 
Korsten puhtaks OÜ – ettevõtte kontaktisik Katrin Nurm, tiimijuht Reimo Nurm ja tiimikaaslased: Kristo Vaht, Kaisa-Keitly Nurm, Johanna Mai Puss.
Maksu- ja Tolliamet –kontaktisik Tiina Unuks, tiimijuht  Lisette Liise Lilleorg ja tiimikaaslased:  Alex Ott, Gerli Teesalu, Helen-Kärt Käbin
Taevalink - ettevõtja Martin Peetsalu, tiimijuht Lotte Teppe , ja tiimikaaslased  Alex Rohesalu, Danila Zykov , Gertrud Rande,  Maribel Metsik
Projekt Viru vangla - kontaktisik Taavi Siru, tiimijuht:  Richard Pärss ja tiimikaaslased: Airi Illopmägi, Anita Nõmmiste, Liis Teppe, 
messtiim5 
Enne sügisvaheaega oli tiimidel projekti  tegevusplaan paigas. Kuid vaheajalt tulles algas tegevusplaani täitmisperiood, mis osutus väga tempokaks,  kogemusterikkaks, raskeks, kuid mitte ületamatuks.
 
Koos läbiti webinarina meediakoolitus. Messikoolitusel osalesid igast tiimist kaks liiget ja võimalusel ka ettevõtjad. Jõhvi Põhikoolis toimunud messikoolitusel tuli igal meeskonnal tutvustada 30 sekundi jooksul oma ettevõtet (mis teenust/ tooteid pakuvad jms). Koolitaja Kristi Markovi juhendamisel valmis messiboksi  esmavisioon.  Lisaks toimusid sel ajaperioodil ka iga tiimi töövarjupäevad, kus viibiti  mõned tunnid koos ettevõtjaga, et  näha reaalselt ühte tööpäeva.  Valmis ka ettevõte reklaamvideo.
 
Diana Tammets: Meie esindame kuuekesi ettevõtet HoneyWolf. Alustasime sellega, et panime paika kindla aja, millal toimub töövarjupäev. Vanematest klassidest õpilastel oli sellega raskusi, kuna üleüldine koormus on suur ja seega otsustasime, et liikmed, kes õpivad veel algklassides lähevad eraldi töövarjupäevale. Suuremad aga leiavad omavahel kompromissi. Anton, Dave ja Nojus käisid töövarjupäeval 8.novembril. Firma kontoris tutvusid nad ettevõtte tegevusaladega ning said uus teadmisi, sellest kuidas valmistatakse käsitöö tooteid. Poisid olid kõigest väga vaimustunud ning ei kahetsenud projektiga liitumist.  Darja, Diana ning Erik olid töövarjupäeval 20.novembril. Me tutvusime lähemalt HoneyWolf´i tegevusaladega, toodetega ja toodete tootmisprotsessiga. Peale selle filmisime ka firmale toodete tutvustavaid videoklippe. Sellel samal päeval alustasime reklaamvideo filmimisega. Kõik sujus hästi.
 
Lotte Teppe:  14.novembril peale kooli (kell 15:00) toimus Taevalingil töövarjupäev koolistaadionil. Alguses panime kaamerad paika ning siis Martin näitas meile, kuidas drooni tööle panna ja kuidas seda juhtida. Igaüks sai drooni juhtida. Filmisime ja pildistasime tervet töövarjupäeva. Saime droonidest päris palju teada. Järgmisel päeval jätkus meie töövarjupäev. Filmisime kooli sees reklaami jaoks klippe. Filmisime nii suure kui ka väikse kaameraga. Oli väga äge töövarjupäev.
 
Reimo Nurm: Meie tiimist külastas neli osalejat 17.11.17 ettevõtte Korsten Puhtaks OÜ Jõhvi kontorit aadressil Jaama 14, Jõhvi. Korsten Puhtaks OÜ juhataja Veikko rääkis sellest, mis üldse on ettevõtlus, miks hakata ettevõtjaks ning kuidas olla edukas. 
 
Jõhvi korstnapühkija Ivar, kes on ka ühtlasi päästeametnik, rääkis korstnapühkimisest ja tuleohutusest, tutvustas korstnapühkimise tööriistu ja näitas, kuidas neid kasutada. Saime teada palju uut ja huvitavat. Näiteks, kuidas tulega käituda ja mida teha tulekahju korral. 
Kliendihaldur Kristin rääkis, kuidas jõuavad kliendid meieni ja kui palju peab tegema selleks, et jõuda kliendiga kokkuleppele
 
Liis Teppe: 20. novembril läksime oma tiimi ja koos Kiviõli kooli tiimiga Viru vanglasse töövarjupäevale. Töövarjupäev toimus projekti "Üks päev ettevõtjana" raames. Koolimajast startisime 11.45. Kõige alguses oli meil tund aega vangla tutvustust. Pärast seda käisime läbi turvakontrolli ja alustasime oma teekonda. Käisime läbi vangla peahoone, noortevangla ja spordihoone. Nägime ka päris vangikonge ja kinni peetavaid. Saime ka lähemalt näha, kuidas töötasid vangivalvurid, eriüksused ja muud persoonid. Seda kõike viis läbi meie projektijuht Taavi. Pärast pikka päeva olime päris väsinud aga väga õnnelikud, sest see kõik oli väga huvitav. 
 
Lisette Liise Lilleorg: 30.novembril toimus seoses projektiga "Üks päev ettevõtjana" MTA tiimil töövarjupäev Maksu- ja Tolliametis. Töövarjupäeval tutvustati meile rohkem Tolli tööd. Kõigepeal näidati meile Maksu- ja Tolliameti tutvustavat videot, mis andis kokkuvõtliku pildi sellest, millega MTA tegeleb.
Meile näidati ja räägiti konfiskeeritud kaubast. Konfiskeeritud kauba valdkondi on väga palju erinevaid, meile näidati kolme. Esimene valdkond oli ohtlikud külmrelvad, näiteks elektrišokk, erinevad viskenoad, öösihikud ja teleskoopnui. Teine valdkond oli võltsitud kaubad, näiteks käekellad, kontsakingad, iPhone ja käekotid. Ning kolmas valdkond oli ohustatud taime- ja loomaliikidest tehtud tooted, näiteks erinevate kaslaste nahad, krokodilli ja kobra nahast tehtud käekotid ja erinevad kreemid, kus on kasutatud ohustatud loomade rasva.
Kohal oli ka koerajuht koos oma imearmsa Tollikoeraga. Ta rääkis mis on koerte töö Tollis, kuidas neid koolitatakse ja kuidas koerajuhiks saadakse. Tegime koerale kohapeal ka väikese ülesande, kus ta pidi ruumist üles leidma minigripi, mis lõhnas narkootikumi järele. Ta oli väga tubli ja leidis selle kohe ülesse. 
See oli väga huvitav kogemus ja me saime palju uusi teadmisi.
Aitäh Tiina Unuksile, kes meile selle toreda päeva korraldas. 
 
Projektis osalejatel oli  kõige raskemaks ülesandeks ajaplaneerimine, sest kõik oma tegevused tuli mahutada kuidagi päevaplaani ära ja noored suutsid seda, lisaks oma pingsale õppetööle.  Ettevõtlike ettevõtjaid ei heiduta ebaõnnestumised, vaid nad lahendavad lahendamist vajavaid olukordi.  Ja kõigega tuldi koostöös toime.
Tulge hoidke meie noortele ettevõtjatele pöialt, sest õpilased võtavad ettevõtted üle juba järgmisel esmaspäeval, 18.12.2017 JEWE kaubanduskeskuses.  
plakat11 
 
Vaili Viirlaid
huvijuht
 

Juhtkond tunnustab

Leia meid

Meil on lehel 113 külalist ja 0 liiget