132

Käesoleva õppeaasta novembris toimunud Järve Gümnaasiumi KULTUURIKATEL, rahvusvahelise rakendusteatri konverentsi raames, on loonud soodsa pinnase koostööks Ida-Virumaa kultuuriseltsidega. Olles pilootkool projektis „Koosõppiv kool“ on meie kooliperel ees põnev koosminemine mitmekultuurilisel teekonnal, kus õpitakse tundma üksteise keelt, maad ja inimesi. Kogemuskeskne õpikeskkond loob õpilasele võimaluse eneseväljenduseks võõras kultuuriruumis, luues uusi suhteid ja avardades oma silmaringi.

Eelmisel reedel, 19.01.2018 viibis meie kooli viieliikmeline esindus Ahtme Gümnaasiumis, kus toimus Soome ja Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud luule- ja laulukohvik "Me oleme Põhjamaa lapsed". Kutse sündmusele saatis Ida-Virumaa Ingerisoomlaste Seltsi liige ja Ahtme Gümnaasiumi soome keele õpetaja Niina Petruhhina.

Haarasime võimalusest kinni ja esmaspäeval, kui selgusid esinejad, valiti luuletused ning soome keele tunnis leiti aeg koos õpetaja Kaja Toikkaga paar korda luuletused ka läbi lugeda. Edasi lihviti esinemist reedeni juba omal jõul.

Järgneb väike ülevaade toimunust läbi esinejate silmade.

Kaisa Viisitam (12. klass): "Käisime 19. jaanuaril Ahtme Gümnaasiumis lugemas Timo Marani luuletusi soome keeles. Sündmus oli pühendatud Soome ja Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Astudes Ahtme Gümnaasiumi aulasse, kus viibis kohal üpris palju inimesi, oli pinge suur, sest teadsin, et saalisviibijate hulgas on ka väliskülalised. Ärevust tekitas ka väike muudatus esinemiskavas, kuid meie juhendaja Vaili Viirlaid suutis meid julgustada ja esinemine läks hästi. Üritus oli väga põnev ja samas ka hariv. Esitlused tehti enamasti soome keeles, mis oli lausa võluv. Tekkis motivatsioon oma soome keele taset tõsta, et ma suudaks seda ilusat keelt vabalt kõnelda. Minu lemmik osa sündmusel oli ühislaulmine, mis tekitas ühtekuuluvustunde, vaatamata sellele, et saalis viibis erinevaid rahvuseid. Kõik kohalviibijad olid väga toredad, seega olen õnnelik, et läksin oma mugavustsoonist välja ja otsustasin osa võtta. Tunnen uhkust, et saan oma koolitee viimasel aastal kooli aidata uute suhete loomisel. Loodan, et käesolevast sündmusest kujuneb meie kooli jaoks uus võimalus ennast proovile panna ja õpilased võtavad sellest rõõmsa meelega osa."

Liisi Lass (11. klass): "Tõdesin Ahtme Gümnaasiumis soomekeelseid luuletusi lugedes, et tantsida lava peal on julgem, kui publiku ees valju häälega luuletust lugeda. Aga kõige suuremaks kogemuseks oli see, et ma võtsin julguse ja nõustusin osalemisega ning proovisin teises keeles luuletust lugeda. Ma sain enda arvates väga hästi hakkama."

Eliis Ehalaas (12. klass): "Sain esmakogemuse lugeda luuletust mitte oma emakeeles, vaid soome keeles, see oli põnev väljakutse. Timo Marani luuletuse ettekanne koos Ahtme Gümnaasiumi õpilasega sujus hästi. Huvitav oli jälgida ka teisi ettekandeid, kuid minule meeldejäävaim oli tuntud eesti ja vene laulude laulmine soome keeles. Näiteks meile tuntud laste laulumäng „Meil on üks tore tädi“ kõlas vene ja soome keeles, kuid minule meeldis kõige rohkem soome keeles laulda Milijoona milijoona ruusua…, mis mind terveks päevaks ka kummitama jäi. Üritus jättis hea mulje ja soovitan ka järgmisel aastal teistel osaleda, kui üritus peaks toimuma."

Marit-Jenna Seppar (10.klass): "Üritus oli midagi enamat kui lihtsalt kogemusterikkas. Mina, kes meie seltskonnast kõige vähem on soome keelt õppinud, olen lihtsalt vapustuses sellest üritusest. See päev osutus minu jaoks nii suureks kogemuseks, et seda ei saa isegi sõnadega väljendada. Just sellelaadsed kokkusaamised annavad meile ülevaate iseendast, milleks tegelikult olen ma võimeline, kui satun teise keelekeskkonda. Me tutvusime Ingerisoomlaste Seltsi esindajatega nii Ida-Virumaalt kui ka Peterburist, Ahtme Gümnaasiumis soome keelt õpetavate õpetajatega ja õpilastega, kellega koos esitasime Timo Marani luulet, kohal olid ka külalised Soome Instituudist ja Soome Suursaatkonna pressinõunik. Seega oli sündmus ka tutvusterohke.

Mul on hea meel, et meie koolis luuakse õpilastele võimalusi külastada erinevate sündmuste raames teisi koole. Olles teises koolis, kogeme teistsugust koolikeskkonda ja tekib võrdlusmoment ja see kõik paneb väärtustama seda, kus, kuidas ja millises keskkonnas meie õppime- missugune on meie Järve Gümnaasium!"

Käesoleva sündmuse raames oli minu kui huvijuhi soov pakkuda soome keelt õppivatele noortele põnevat eneseväljenduskogemust, et meie õpilastel oleks väljund soome keelt kõneleda ja ennast proovile panna väljaspool õppetundi ning samas hoida novembris loodud suhteid Ida-Virumaa Ingerisoomlaste Seltsiga.

Aitäh, õpetaja Kaja, et aitasid kaasa meie osalemisele, jagades kiireid näpunäiteid luuletuse lugemiseks.

Aitäh, Marit-Jenna, Eliis, Kaisa ja Liisi, et esitasite enesele põneva väljakutse. Saite suurepäraselt hakkama. Aitäh, et aitasite ka minul luuletust õppida ja lihvisite minu soome keele hääldust. Kel tahe, sel tekivad võimalused.

Aitäh, Ida-Virumaa Ingerisoomlaste Seltsile ja Ahtme Gümnaasiumile selle võimaluse eest!

Ülevaade toimunud sündmusest veel:

Soome suursaatkond Tallinnas

Ahtme Gümnaasium