Rinaldo Šaldõbajev – noormees, kellel on kõrged sihid

Rinaldo, palun tutvusta ennast. Mis on Sinu hobid? Kuidas Sa oma aega veedad?

 Õpin 9.b klassis ning tegelen videotöötlusega, vahepeal fotošopin pilte. Digitaalkunst on minu meelepärane valdkond. Trennis otseselt ei käi, aga sõprade ja klassikaaslastega  mängin võrkpalli või korvpalli, kuhu parasjagu kutsutakse. Algklassidest saadik käin olümpiaadidel, põhiliselt matemaatikas, bioloogias ja geograafias. Näiteks eelmisel aastal sain bioloogiaolümpiaadi piirkonnavoorus II koha.

Oled nüüd jõudnud põhikooli viimasesse klassi. Kuhu Sa plaanid edasi õppima minna?

Olen mõelnud selle peale ja otsustanud jätkata oma õpinguid Kohtla-Järve Gümnaasiumis teatri, kino ja televisiooni õppemoodulis. Sealt edasi proovin jõuda BFM-i ehk Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituuti. Tahan saada filmimonteerijaks või režissööriks.

Kuidas algas Sinu teekond videotöötluses? Mis Sulle pakub huvi selle valdkonna juures?

See algas juba teises klassis, kui vaatasin Youtube’ist palju erinevaid videoid. Otsustasin, et tahan ise ka olla selline “youtuber. Siis hakkasin tegema väikseid videoid ja oma oskusi täiendama. Olen proovinud mitmeid videotöötlusprogramme, hetkel kasutan monteerimiseks programmi DaVinci Resolve. Kooli jaoks teen samuti lühifilme. Eelmisel aastal tegin loovtööna dokumentaalfilmi meie koolist. Video juures eelistan pigem tehnilist rolli: olen kaamera taga ja ise manipuleerin pilti.

Kas saad praktikat filmi tegemisel ka kooliseinte vahel?

Jah, koolis saan kindlasti praktikat juurde. Näiteks praegu teen jõulupeo jaoks vahepealseid sketch’e. Kuna mul endal ei ole kaamerat, siis saan õppida kasutama meie koolis olevaid kaameraid. Samuti on võimalus kasutada rohelist tausta. Videotöötluse juures on oluline osata inimestega suhelda.

Kui silmas pidada tehisintellekti arengut, mis  Sa arvad, kas videomonteerija amet on perspektiivne.

AI suudab genereerida ja monteerida videoid juba praegu, aga neid ei saa võrrelda päriselt tehtud videotega. Inimese valikud ja võimalused on suuremad, kui prompt, mida sisestatakse robotisse. Küll aga tehisintellekt areneb ja on täiesti võimalikult, et see võtab  tulevikus monteerijatelt töökoha, nagu võib juhtuda ka teistes valdkondades.

Kas Sina ise kardad, et robot võib Su töökoha ära võtta?
Kes ei kardaks… Toidupoodide iseteeninduskassad on ka mingil määral AI mõju. Igaüks peaks kartma seda.

Soovime Sulle, Rinaldo, edu oma eesmärkideni jõudmisel!

 Intervjueeris 9.a klassi õpilane Mihhail Semiyanov.