KIKi projekt “Hundiretk” ja “Kes meil metsas elavad?”

31. jaanuaril külastasid 2. a, 2. b ja 2. c õpilased koos õpetajate Krista, Alli, Pireti ja Liisiga Lääne-Virumaal Lahemaa rahvuspargis asuvat Oandu külastuskeskust.

Meie peamine eesmärk oli tundma õppida metsloomi, linde, putukaid ja nende elukeskkonda. Lisaks soovisime teada, millist elupaika metsaelanikud vajavad ja mis neid ohustada võib. Talvel metsloomade elupaika külastades saame vaadelda ja tutvuda ka erinevate loomade jälgedega, mis lumele on jäänud.

Oandul võtsid meid vastu toredad giidid ja seejärel jagunesime kaheks grupiks. Üks rühm suundus külastuskeskusesse ja teine metsaretkele. Ilm oli metsaretke jaoks märg ja heitlik, aga looduses liikudes tuleb meeles pidada, et õige riietus on alati abiks. Metsaretk toimus Koprarajal, kus otsisime metsaelanike tegevuse jälgi ja uurisime, mida nad sel aastaajal söövad ning teevad. Metsa all oli lumi üsna sügav ja seetõttu pidime liikuma giidi jalajälgedes. Kes rajalt kõrvale kaldus, see kohe lumme vajus. Selline lumes sumpamine lisas meie retkele palju elevust ja oli tubli trenni eest.

Kõndides pidime hoidma silmad ja kõrvad hoolega lahti, nii kuulsime giidi huvitavat juttu loomade elust talvel ja võisime leida loomade jälgi. Oma retkel nägime kitse ja koera jalajälgi ning kohtasime metsas ka hunti. Seda hunti keegi kartma ei pidanud, sest tegemist oli hundi kujuga. Õpilased said selle juures mälestuseks pilti teha –  ikkagi põnev oli metsas suurt hunti kohata. Huvitavad leiud olid veel loomade jaoks paigutatud soolapuu või siis „soolasammas“, hundipüünis, piirikivi ja puudel kasvav habemetaoline samblik ehk habesamblik.

Pärast metsaretke toimus gruppide vahetus. Kes oli külastuskeskuses, see suundus matkale ja meie saime nüüd tuppa sooja. Toas said õpilased teha loomadetektiivi tööd, kelle ülesanne oli uurida külastuskeskuses loomade nahku, koljusid, väljaheiteid, näritud käbisid jms. Seejärel meisterdasime koos jäljekaardid, kuhu templitega saime vajutada nelja looma jalajäljed. Nüüd on lastel vähemalt need jäljed hästi selged. Külastuskeskuses saime vaadata näitust „Kopraraja aastaring” ja katkendeid loodusfilmist „Kes meil metsas elavad?“. Filmi vaatamise ajal sättisime põrandale piknikutekid ja nii saime mõnusalt samal ajal piknikku pidada.

Lindudel, putukatel ja loomadel on metsaökosüsteemis ja meie elus tähtis roll. Seepärast on oluline juhtida tähelepanu bioloogilisele mitmekesisusele ja selle säilitamisele meie metsades.

Õpetaja Piret Uus,

2.C ja 3.C klassi juhataja